Na to aby sme vedeli položiť finálnu nášľapnú vrstvu na podlahách je potrebné tento povrch najskôr pripraviť. V dnešnej dobe sa najčastejšie používa mokrý spôsob prípravy teda liate potery. Takýto samonivelačný poter sa realizuje v dvoch verziách. Sú to anhydritové potery a cementové potery. Každý má svoje výhody a špecifiká ktoré ho predurčujú na danú oblasť realizácie.
V rodinných domoch ale rovnako tak aj v bytových domoch sa presadili vďaka svojim vlastnostiam hlavne anhydritové potery. Tieto sú tvorené na báze síranu vápenatého. Medzi jeho najväčšie prednosti platí vysoká pevnosť po vytvrdnutí a ďalej veľmi rovný povrch ktorý je tak vhodný na kladenie finálnej vrstvy. Tou môže byť plávajúca podlaha tvorená z laminátu alebo vinylu. Tiež sa používa drevená podlaha alebo klasické koberce.
Takýto anhydritový poter je tiež veľmi vhodný a často používaný pri realizácii podlahového kúrenia. Toto sa týka hlavne teplovodného podlahového kúrenia. Alternatívou je tiež elektrické podlahové vykurovanie ktoré má svoje výhody a špecifiká. Vhodnosť použitia by mal odporučiť projektant.
Ceny za anhydritové potery sa pohybujú v prijateľných sumách a to od cca 12,50 Eura za meter štvorcový plochy podlahy. Táto cena zahŕňa samotný materiál ako aj prácu. V prípade že budete chcieť realizovať aj podlahové kúrenie, tak tam sa cena samozrejme zvyšuje. Výhodou je ale realizácia kúrenia aj podláh prakticky v jednom kroku.
Komerčný článok